ROK STANISŁAWA MONIUSZKI uczczony przez klasę ICG oraz IID w Bydgoszczy w „Opera Nova”.
20 września 2019 r. klasy ICG oraz IID wyruszyły, by uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym, związanym z obchodami Roku Moniuszkowskiego. Stanisława Moniuszkę uznaje się za twórcę opery narodowej, który nawiązywał do tradycji polskiej jako kompozytor i dbał o narodową treść libretta. Opera „Straszny dwór” miała prapremierę w 1865 r. i spotkała się z wielkim uznaniem widzów, jednakże patriotyczne motywy skłoniły zaborców rosyjskich do wydania zakazu wystawiania opery.
W Opera Nova mogliśmy obejrzeć „Straszny dwór” – najsłynniejszą operę Moniuszki o treści romantycznej, ale i komicznej jednocześnie, m.in. usłyszeliśmy zabawną arię z kurantem i wzruszającą arię „Matko moja miła”. Widowisko zostało przygotowane z wielkim rozmachem, o czym świadczą wspaniałe dekoracje, stroje, kilkudziesięcioosobowy chór oraz równie liczny zespół baletowy.
To wieczorne przeżycie poprzedziła zaskakująco interesująca wyprawa do Exploseum – muzeum materiałów wybuchowych. Po tym miejscu przemieszczaliśmy się długimi, podziemnymi, betonowymi korytarzami, które służyły jako kanały wybuchowe w czasie eksplozji. Oglądaliśmy olbrzymie kadzie na nitroglicerynę, narzędzia i stroje robocze pracowników oraz miejsca ich ewakuacji, ale także różne ciekawostki, np. spory zbiór noblistów, których genealogia wiąże się z Polską.
Odwiedziliśmy także Muzeum Leona Wyczółkowskiego, w którym zgromadzone zostały obrazy darowane przez malarza Bydgoszczy.
Do Olsztyna wróciliśmy późną nocą, ale nasi, niestrudzeni uczniowie, których chyba natchnął sam Moniuszko, śpiewali głośno i nawet ładnie, nie zważając na ciszę nocną!

Comments are closed.