IV Warsztaty Humanistyczne: Dziedzictwo Kulturowe Warmii i Mazur.

Klasa IID w dniach 6-7 września 2018 r. uczestniczyła w warsztatach, których celem było wzmocnienie więzi ze „stronami domowymi” (pojęcie zaczerpnięte z eseju Erwina Kruka).
6 września uczniowie zwiedzali średniowieczny zamek w Reszlu, wspinając się na jego wieżę i schodząc do podziemi, w których m.in. więziona była ostatnia w Europie „czarownica” spalona na stosie.
W Świętej Lipce uczniowie mieli okazję odkrywać cechy barokowej architektury i sztuki. Największym zainteresowaniem cieszyły się barokowe iluzje malarskie, które doskonale naśladowały wypukłość kolumn lub wklęsłość sufitów.
W trakcie zwiedzania Galerii Sztuki Współczesnej uczniowie poznali tajniki sztuki graficznej i dzieła najwybitniejszych polskich grafików. Wieczorem odwiedziliśmy prywatną galerię rzeźby Adama Myjaka – rzeźbiarza i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Noc uczniowie spędzili w średniowiecznym zamku (hotelu), wczuwając się w realia epoki.

5 września klasa II D odwiedziła Stoczek Klasztorny, w którym wprowadzeni zostaliśmy do refektarza z pięknymi freskami na ścianach i suficie oraz zakrystii z zabytkowymi meblami.
Następnie udaliśmy się do ogrodu, po którym spacerował więziony w Stoczku Klasztoronym Stefan Wyszyński (ogród ponad pół wieku temu nie wyglądał tak pięknie).
W Lidzbarku Warmińskim wielkie wrażenie zrobiła na uczniach wystawa w Oranżerii Kultury pt. „Piękna nasza Polska cała w cytatach z literatury” oraz wystawa malarstwa współczesnego w zamku Biskupów Warmińskich.

Comments are closed.