wolyn

W dniu 2.XI klasy I-wsze i II-gie XII Liceum Ogólnokształcącego oraz chętni uczniowie klas II-gich i III-cich Gimnazjum Nr 23 uczestniczyli w projekcji filmu „Wołyń”.
Film ten – jedna z największych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat – porusza przemilczany dotychczas w polskim kinie i nie mający należytego miejsca w podręcznikach szkolnych i publicystyce historycznej temat tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich.
„Wołyń”- to film o trudnej polskiej historii- mówi Wojtek Smarzowski- reżyser filmu. Temat ważny zwłaszcza w okresie pojednania polsko- ukraińskiego. Nie ma jednak mowy o pojednaniu jeżeli zatai się prawdę, bo zatajenie prawdy o zbrodni to prosta droga do kolejnej zbrodni.
Okazuje się, że rzeź wołyńska to w powszechnej świadomości historycznej wciąż biała plama. Jak pokazują statystyki, ponad połowa współczesnych Polaków nie wie, co wydarzyło się na Wołyniu, a także w innych województwach południowo- wschodnich II RP. Nie można nie wiedzieć o jednej z najokrutniejszych masowych zbrodni XX wieku dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich.
To film także o miłości w czasach nieludzkich, ponad podziałami, a także o tym, że wśród morderców znaleźli się także Ukraińcy biblijni Sprawiedliwi, z narażeniem życia niosący pomoc tym, których życie było narażone.
Reżyser stawia sobie też zadanie, by uświadomić widzów jakie skutki niesie ze sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym czy rasowym, bo przecież ginęli tam ludzie z powodu przynależności etnicznej i narodowej- może to ostrzeżenie i nauka dla współczesnych???
Film zmusza do przemyśleń, skłania do refleksji. Dzięki projekcji wielu z nas wydarzenia wołyńskie zachowa w pamięci, a pamięć jest najcenniejszym wyrazem hołdu dla ofiar. Bez wiedzy, bez pamięci wszystkie pomniki, nawet najokazalsze, są tylko martwymi dziełami sztuki…

Comments are closed.