1 marca, uczniowie XII LO (rozszerzenie z historii i wiedzy o społeczeństwie) wzięli udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczęło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Polska Walcząca” w holu Urzędu Wojewódzkiego. Kolejnym punktem była konferencja pod tytułem „Od Polski Podziemnej do Żołnierzy Wyklętych”, podczas której naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr Waldemar Brenda przedstawił sylwetki Żołnierzy Wyklętych z Warmii i Mazur, którzy włączyli się w czynną walkę o wolność Polski. Wyświetlony został również film dokumentalny poświęcony jedynej kobiecie należącej do Cichociemnych Elżbiecie Zawackiej, która w czasie II wojny światowej przenosiła meldunki i informacje. W 1951 roku została aresztowana przez UB i skazana na 10 lat więzienia za szpiegostwo. Więzienie opuściła po 4 latach.

Obchody zorganizowali: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przy współudziale 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Kuratorium Oświaty.

Comments are closed.