9 listopada odbył się  I etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Druga edycja Konkursu poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią 2018 roku.

W XII Liceum do konkursu przystąpiło 5 uczniów: Weronika Żołnowska, Wiktoria Kinach, Paweł Wieczorek, Karol Rogożyński, Bogumił Różański.

Zadanie konkursowe składało się  z 25 pytań.  Zakres tematyczny testu obejmował  działy Kodeksu wyborczego, czyli wyborów do rad  samorządowych i sejmików, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Pytania dotyczyły także przepisów wstępnych i  karnych oraz  zapisów o organach wyborczych.

Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.

TRZYMAMY KCIUKI!

Comments are closed.