Jak co roku o tej porze grupa młodzieży naszego gimnazjum i liceum wybrała się z rewizytą do szkoły partnerskiej Grimmelshausen Gymnasium w Offenburgu.

Pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta Konstancja, w którym oprócz gry miejskiej przybliżającej zabytki, mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej zabawie” Tauschspiel”, która polegała na tym, że każda grupa otrzymała przedmiot (wśród nich np. probówka, plastikowy wielbłąd), który należało zamienić na inną, większą rzecz, proponując zamianę przypadkowym przechodniom lub pracownikom sklepów. Lekki sceptycyzm, czy to może się udać, utrzymywał się tylko przez pierwsze minuty, potem było już tylko lepiej. Grę zakończyliśmy mając w posiadaniu przeróżne ciekawe przedmioty, oczywiście większe niż otrzymane na początku gry.
Kolejnym punktem programu był Europapark, w którym spędziliśmy przy wspaniałej pogodzie cały dzień, szalejąc na rollercoasterach, a jednak niedosyt pozostał. Blue fire, Poseidon, Atlantis, Silver Star, Voletarium- nazwy tych atrakcji odmienialiśmy przez cały czas trwania wymiany.
Wymiana  to nie tylko rozrywka, o co zadbali nasi niemieccy partnerzy, zabierając nas do Strasburga – miasta z przepiękną katedrą i Parlamentem Europejskim.
Kolejnym nieznanym nam wcześniej doświadczeniem był ekstremalny zjazd hulajnogą z góry Schauinsland, na którą wjechaliśmy kolejką linową. Trasa w dół wyniosła 8 km i była nie mniej przyjemna, niż wspólne ubieranie kominiarek i kasków i robienie przy tym zdjęć.
Na ulubione miasto wymiany wybrany został w klimatyczny i romantyczny Freiburg, z charakterystycznymi Bächle – wąskimi kanałami wypełnionymi wodą, z którymi związana jest legenda, że jeśli zamoczy się stopę w takim kanale, to we Freiburgu znajdzie się osobę bliską sercu. Niektórzy mieli ochotę sprawdzić, czy to działa, póki nam nie powiedziano, że do kanału trzeba wpaść niechcący…

Oprócz wycieczek spędzaliśmy fajnie czas z rodzinami goszczącymi, integrując się z niemieckimi partnerami (Abschlussparty bei Emilia :), szlifując niemiecki, uczestnicząc w zajęciach szkolnych i poznając inną kulturę.

Comments are closed.