13 grudnia w klasie 1D LO prelekcję na temat stanu wojennego wygłosił p. Dawid Zagził z Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.
Od 13 grudnia 1981 r. do 21 lipca 1983 r. na terytorium całego kraju obowiązywał stan wojenny. Został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., 31 grudnia 1982 r., po ponad roku obwiązywania na mocy uchwały Rady Państwa PRL zawieszony, a ostatecznie zniesiony przez Sejm 22 lipca 1983r.
Dokładna liczba ofiar stanu wojennego jest niemożliwa do określenia. Policzono tych, którzy zginęli w wyniku zastrzelenia i pobicia przez milicję i ZOMO (choć wyliczenia poszczególnych badaczy się różnią), wiemy, ilu zostało internowanych. Nigdy nie będziemy w stanie ustalić liczby tych, którzy zostali pobici, stracili pracę albo byli zmuszeni do emigracji. W bilansie stanu wojennego nie powinno zabraknąć też złamanych życiorysów wielu wybitnych artystów, intelektualistów i działaczy społecznych. Te wszystkie ofiary to niepowetowana strata dla polskiej kultury, nauki i gospodarki. Często zapomina się też o najbardziej niewinnych ofiarach stanu wojennego – o dzieciach osób represjonowanych i internowanych, z których część, odebrana rodzinie, trafiła do państwowych ośrodków opieki.
Comments are closed.