AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI w XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie.

W czasie uroczystości uczniowie uczcili pamięć Ojców Niepodległości – wszystkich walczących o odzyskanie Polski po 123 latach zaborów.

Scenariusz akademii zawierał materiały dokumentalne,  m.in. filmy ze strony IPN-u („Gra

o Niepodległość”), piosenki wojskowe („Wojenko, wojenko”),  pieśń „My, pierwsza brygada” ze strony „Lekcje Historii”. Wymienione świadectwa zmagań o niepodległość ukazywały heroizm, poświęcenie i patriotyzm  konkretnych żołnierzy, których uczniowie mogli wydobyć z anonimowej historii, a następnie podjąć próbę współodczucia wojennych wydarzeń. W takim duchu przedstawiony został dialog dwóch młodych ludzi (w tej roli Jakub Tomaszek i Jan Brzozowski), którzy komentowali wydarzenia sprzed 101 lat z perspektywy współczesnej.

Nastrój tamtych wydarzeń trafnie oddali poeci, których wiersze recytowali uczniowie klasy IID i ICG

  • Jakub Tomaszek – „Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego;
  • Agnieszka Marchlewska i Eliza Pilichowska – „Hymn o łyżce zupy” Józefa Wittlina;
  • Grzegorz Skórski – „Piłsudski” Jana Lechonia.

W programie nie zabrakło podstawowych informacji o przebiegu wydarzeń, o osobach, tzw. Ojcach Niepodległości, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania państwa polskiego. Historyczne tło zaprezentowali uczniowie:

Małgorzata Kaczmarek, Urszula Nowocin, Martyna Kowalewska, Maciej Curulak, Jakub Godlewski, Jakub Hermanowicz.

Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy  IID i ICG zaśpiewali pieśń piechoty pt. „Szara piechota”, przy akompaniamencie Roberta Jurczaka grającego na perkusji.

Klamrą spinającą dążenia niepodległościowe naszych patriotycznych przodków z naszymi czasami i wartościami była piosenka pt. „Wolność kocham” zespołu „Chłopcy z Palcu Broni”.

Osobą odpowiedzialną za stronę wizualną i dźwiękową akademii był Marcin Targoński, zaś dekorację zaprojektowali i wykonali następujący uczniowie: Lena Hincman, Antek Hasso-Agopsowicz, Oliwia Raźniewska, Ida Żyznowska, Wiktoria Pragacz i Dobrawa Błęcka.

Comments are closed.