Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Z uwagi na to, że to 8 edycja Narodowego Czytania, Prezydent z Małżonką dokonali wyboru 8 nowel, do których należą:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa – Henryk Rzewuski

W liście skierowanym do Rodaków Prezydent napisał, iż jest to „wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”
Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi tekstami, proponując również ich wspólne czytanie mieszkańcom Olsztyna, a także przybyłym turystom, organizując w ubiegłą sobotę happening na Starym Mieście. A z uwagi na to, że to 8 edycja Narodowego czytania i 8 zaproponowanych nowel, postanowiliśmy zdominować Starówkę i być w kluczowych 8 jej miejscach.
Nie przeraził nas chłód grudniowego dnia i mocno wiejący wiatr. Dla niektórych ten wiatr był tak bezlitosny, że wyrywał karty nowel z rąk i wrzucał je wprost do Łyny;-). Pełni pozytywnej energii i niecierpliwości ruszyliśmy propagować czytelnictwo polskich nowel, tym samym promując naszą szkołę w środowisku lokalnym.
Naszą czternastoosobową grupę stanowili uczniowie z klasy 1AG, 1DG, 2A, 3A oraz 3C. Na wyznaczonych stanowiskach pojawiliśmy się w parach i małych zespołach, których skład był następujący:

1. Wysoka Brama (Kacper Bera, Nikodem Florczak, Jakub Kowalczyk – klasa 1DG)
2. Targ Rybny (Wiktoria Leyk, Martin Tolksdorf – klasa 2A)
3. Biblioteka (Katarzyna Jankowska – klasa 3A, Jonasz Tylkiewicz – klasa 3C)
4. Pomnik Mikołaja Kopernika (Wiktoria Leyk, Martin Tolksdorf – klasa 2A)
5. Zamek (Urszula Dudek, Mateusz Drózd- klasa 3C)
6. Park nad Łyną (Anna Jarmoła, Zuzanna Mackiewicz – klasa 1DG)
7. Dawne kino Awangarda (Wiktoria Wilczewska, Zuzanna Różańska,
Marta Chełchowska – klasa 3A
8. Most Jana – (Anna Jarmoła, Zuzanna Mackiewicz – klasa 1DG)

To było niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. Z dumą możemy powiedzieć – odnieśliśmy sukces! Cała Starówka czytała – zaczynając od Mostu Jana, na Wysokiej Bramie kończąc. Spotkaliśmy wspaniałych ludzi – dzieci, młodzież, całe rodziny, osoby starsze, naszych znajomych ze szkoły, a także naszego nauczyciela od jednego z przedmiotów ścisłych. Wszyscy, pozytywnie zaskoczeni naszym przedsięwzięciem, chętnie interpretowali głosowo przygotowane przez nas fragmenty nowel. Byli tacy, którzy czytać nie chcieli lub nie mogli, „bo oczy już nie te”, ale chętnie słuchali obszernych fragmentów nowel w naszej interpretacji, wspominając przy okazji swoje lekcje języka polskiego… Mnóstwo czytania, mnóstwo spotkań, mnóstwo rozmów, a przede wszystkim wspaniałe emocje i wspólne wspomnienia, które na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Comments are closed.