Od października b.r. klasy 2D i 2B w ramach Historii i społeczeństwa uczestniczą w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Uczniowie raz w miesiącu biorą udział w projekcji filmowej w kinie AWANGARDA.
W tym roku realizujemy cykl tematyczny „Trudne tematy”. Zaproponowano nam filmy, które poruszają ważne problemy współczesnego świata , ale są też bliskie młodym ludziom. Dzięki spotkaniu z tym kinem młodzież może skonfrontować swoje wyobrażenie o świecie z postawami zaprezentowanymi w filmach, podjąć dialog z rzeczywistością, odnaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Trudne tematy proponują drogę w poszukiwaniu wartości i kształtowania postaw etycznych, uczą odpowiedzialności, tolerancji, dają przykłady zachowań, jak odnaleźć się we współczesnym świecie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN.
Każdą projekcje poprzedza prelekcja wprowadzająca młodzież w tematy podejmowane w filmie oraz wskazane są konteksty (kulturowe, społeczne, historyczne) na które należy zwrócić uwagę.
Rozmowy, które odbywają się już na lekcji, wskazują iż młodzież analizuje je w sposób bardzo dojrzały i przemyślany, chociaż dyskusje dotyczące godności,człowieczeństwa, agresji, uzależnień wolności, przyjaźni, rasizmu, stygmatyzacji, wcale nie wydają się łatwe.
Udział w tym projekcie to nie tylko bardzo dobry”pretekst”do dyskusji o emocjach, postawach, wartościach, decyzjach, które miały wpływ na jednostkę i zbiorowość, ale także, możliwość głębszej analizy filmów nagradzanych Oscarami, oraz poznania twórczości znakomitych polskich reżyserów.
Póki co obejrzeliśmy filmy: „Green book” i „ Boże ciało”, tym którzy jeszcze nie oglądali, szczerze polecamy…

Comments are closed.