22 listopada uczniowie klasy 1CG i 1DP udali się do Warszawy, gdzie mieli okazję połączyć „pożyteczne z przyjemnym”.
Uczniowie najpierw odwiedzili Muzeum Narodowe, w którym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych:
– klasa 1DP – realizowała temat: „Biblia w obrazach”, analizując dzieła przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Oglądane obrazy ukazywały najważniejsze tematy zaczerpnięte z Pisma Świętego oraz różnorodne sposoby przedstawiania ich w sztuce,
– klasa 1CG – realizowała temat: „Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka”. Młodzież porównywała Sienkiewiczowskie opisy bitew, historycznych bohaterów i męczeństwa pierwszych chrześcijan z obrazami Juliusza Kossaka, Jana Matejki, Józefa Brandta i Henryka Siemiradzkiego. Na podstawie fragmentów noweli „Ta trzecia” oraz charakterystyki malarzy – bohaterów utworów Sienkiewicza – dowiedzieli się, jak pisarz oceniał sztukę i współczesnych mu artystów. Pozując do pamiątkowej fotografii, stworzyliśmy „żywe obrazy”, tak jak XIX-wieczni wielbiciele Trylogii.
Po pouczających, acz i ciekawych, lekcjach w Muzeum Narodowym nadszedł czas na rozrywkę w najlepszym wykonaniu, czyli spektakl w Teatrze Komedia pt. „Trema”.
Uczniowie doskonale bawili się, śledząc losy bohaterów granych przez aktorów, którzy są dobrze znani z telewizji i kina. Oto kilka informacji o spektaklu.
Reżyserii „Tremy” w Teatrze Komedia podjął się John Weisgerber. W sztuce spotykamy aktorów, którzy właśnie przygotowują się do premiery w niewielkim kanadyjskim teatrze. Od pomyślności premiery zależy bardzo wiele. Począwszy od kondycji finansowej samego teatru, poprzez karierę zachodzącej już gwiazdy teatru, której dwie ostatnie kreacje okazały się klapą (w tej roli Katarzyna Kwiatkowska), aż do reżysera, który żywi nadzieję wyjechania ze sztuką do Ameryki (Jan Jankowski). Marzenia o sławie i pieniądzach nie są jednak najważniejsze dla wszystkich. Część aktorów woli bowiem pozostać jedynie na lokalnym rynku teatralnym, jednocześnie mierząc się ze swoją małostkowością poprzez próbę dyskredytacji kolegów (rolę takiego aktora odgrywa Przemysław Sadowski). Jeszcze innych stres paraliżuje tak, że zapominają tekstu (Robert Rozmus). Na domiar złego wszystko stara się ogarnąć pedantyczna inspicjentka (Katarzyna Ankudowicz), która zazwyczaj dolewa oliwy do ognia w i tak już niemałym bałaganie.
Comments are closed.