W dniu 19 listopada w klasie 2D na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie (rozszerzenie) gościła dr Dobrochna Ossowska-Salamonowicz. Tym razem tematyka zajęć dotyczyła partii: tworzenia, funkcjonowania, legalizacji i delegalizacji. Teoria ważna – ale lepiej tłumaczy się na przykładach, dlatego też, zagadnienia te omawiane były poprzez analizę orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Początkowo wydały się one uczniom dość skomplikowane, ale z pomocą Pani Doktor młodzież „przedarła”się przez gąszcz artykułów tudzież paragrafów i odpowiedziała na stawiane pytania.
Prowadząca nawiązywała również do działalności partii w innych krajach, wskazywała podobieństwa i różnice. Największe zainteresowanie budziło zagadnienie delegalizacji partii, ale wniosek wyciągnięty po analizie orzeczeń i dyskusji jest taki, iż niezwykle trudno udowodnić partii naruszenie prawa, tym samym następuje to bardzo rzadko.
W ramach współpracy, 9 stycznia to my udajemy się na UWM (katedra prawa). Będziemy uczestniczyć w debacie „”Zmierzch demokracji. Czy demokracja w Polsce jest zagrożona?” O wnioskach, konkluzjach i ocenie debaty poinformujemy.

Comments are closed.